Przepisy prawne

Zakaz używania fajerwerków – prawda czy fałsz?

Zakaz używania fajerwerków

Od dłuższego czasu można usłyszeć zarówno w telewizji jak i przeczytać w prasie, że w Polsce istnieje zakaz używania fajerwerków, a legalnie bawić się z pirotechniką możemy tylko dwa dni w roku.

Nic bardziej mylnego!

Skąd więc w opinii publicznej funkcjonuje mit, że istnieje zakaz fajerwerków?

Pokaz fajerwerków w mieście

Otóż odwołując publiczne pokazy władze miast tak sformułowały przekaz, że można odnieść wrażenie, iż istnieją przepisy prawa zakazujące używania wyrobów pirotechnicznych. Co niezmiernie nas dziwi, zdarza się, że Policja ostrzega wręcz, że przepisy prawa zakazują używania fajerwerków i petard poza wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia.

Biorąc pod uwagę Polskie przepisy prawne możemy przeczytać, że  zakaz ten, z wyjątkiem 31 grudnia i 1 stycznia, dotyczy wyłącznie MIEJSC PUBLICZNYCH oraz godzin ich użytkowania (22-6 rano).

Co to dokładnie oznacza dla zwykłego fana fajerwerków?

Fajerwerki w ogródku

Faktycznie, ze względów bezpieczeństwa nie można wyjść na plac miejski, osiedlową ulicę lub inny teren należący do miasta i używać na nich fajerwerków, osobom do tego nieuprawnionym. W takim wypadku możemy uznać, że zakaz używania fajerwerków faktyczne istnieje.

Niemniej jednak każdy, na swoim prywatnym terenie (własnym podwórku), ma prawo odpalać fajerwerki przez cały rok tak, by nie zakłócać tzw. ciszy nocnej.
W praktyce przecież prawie codziennie fajerwerki towarzyszą nam w uświetnianiu ważnych wydarzeń takich jak śluby, imprezy prywatne, firmowe czy urodziny.
Co więcej, należy pamiętać, że profesjonalne ekipy pirotechniczne mogą w pełni LEGALNIE organizować pokazy zarówno na terenach prywatnych jak i miejskich.

Pamiętajcie, że jeżeli jesteście uczestnikiem imprezy w lokalu i chcielibyście zorganizować samodzielnie mini pokaz fajerwerków możecie to zrobić. Jednym z dwóch warunków jakie należy spełnić jest uzyskanie pisemnej zgody od właściciela terenu, z którego chcecie takie wyrzutnie odpalić. Bardzo często praktykowane jest to przy amatorskich pokazach fajerwerków na weselach. O tym jak zabrać się za zorganizowanie pokazu profesjonalnego na weselu przeczytacie tutaj.

Sąsiedzi zadzwonili po Policję i dostałem/dostałam mandat – dlaczego?

Na prywatnych posesjach można używać pirotechniki, ale tylko w godzinach, w których nie obowiązuje cisza nocna. Nocne salwy wystrzałów mogą nieść za sobą negatywne konsekwencje na mocy przepisu zakazującego zakłócania spokoju, spoczynku nocnego i porządku publicznego.

Art. 51. § 1. Kodeksu wykroczeń wskazuje, że” „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Czy w związku z powyższym artykułem kodeksu karnego możemy dostać mandat za używanie fajerwerków i petard na prywatnym podwórku w godzinach od 6 do 22?


Pozwolimy sobie zacytować odpowiedź Fundacji Pozytywne Emocje, która działa na rzecz edukacji pirotechnicznej:

„Nie każde użycie wyrobów pirotechnicznych godzi w spokój i porządek publiczny, ale tylko takie, które nosi znamiona wybryku. W praktyce działanie, które mogłoby być za takie uznane musi mieć miejsce w konkretnych okolicznościach – w danym miejscu i otoczeniu oraz w określonym czasie, kiedy nie należało się tego spodziewać, a dodatkowo to działanie powoduje negatywną ocenę społeczną
i uczucia odrazy, gniewu i oburzenia. Dlatego nie można uznać za wybryk pokazu fajerwerków, który nie tylko nie koliduje w sposób rażący z obowiązującymi w danym kontekście normami (np. odbywa się poza godzinami ciszy nocnej, nie jest przejawem chuligaństwa), ale przeciwnie – wzbudza
w powszechnym odbiorze pozytywne emocje. Za sytuacje, w których wykorzystujemy wyroby pirotechniczne w okolicznościach odpowiadających zasadom współżycia społecznego należy zatem uznać m.in. profesjonalne pokazy uświetniające różne uroczystości – urodziny, wesela, czy np. imprezy miejskie.”

Dzieci kochają fajerwerwerki

Ludzie powtarzają, bo nie wiedzą, że nie istnieje zakaz używania fajerwerków.

Co więc robić w przypadku gdy znowu gdzieś natkniecie się na szerzone nieprawdziwe informacje mówiące, że istnieje zakaz używania fajerwerków?

Przede wszystkim nie pozostawaj obojętny/obojętna.

W 2019 roku powstały w Polsce równolegle dwie Fundacje zrzeszające największe grono osób zawodowo zajmujących się działaniami z zakresu pirotechniki. Są to:


-Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej -> https://fundacjapirotechnika.org/
-Fundacja Pozytywne Emocje -> https://fundacjapozytywneemocje.pl/

Dzięki powstaniu powyższych Fundacji prowadzone są zarówno badania dotyczące wpływu fajerwerków na środowisko jak i szeroko zakrojone akcje społeczne mające na celu przede wszystkim edukowanie w zakresie prawidłowego użytkowania pirotechniki.

Zgłoś każdy przypadek jaki znajdziesz w sieci/radiu/telewizji, w którym zauważysz przekazywanie nieprawidłowych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *